Jūs esat šeit: Dārzkopība literatūrā un presē "Dārza Pasaule" speciālizlaidums februārī

"Dārza Pasaule" speciālizlaidums februārī

E-pasts Drukāt PDF

Februārī Dārza Pasaules bibliotēkas sērijā iznācis jauns speciālizlaidums  “Ražīgs dārzs”. Tajā lasiet:

Kā dārzu ierīko profesionāļi. Viņu ieteikumi dārzkopjiem.

Sākums - dārza plānošana. Kas jāņem vērā, pārplānojot dārzu

 

Biofizikālas anomālijas dārzā. Kādas pazīmes liecina par to, ka augi aug uz spēcīgām āderēm.

Pamatu pamats ir augsne. Sava dārza augsne ir jāpazīst, lai saprastu, kas tajā labi augs un kā to sagatavot, proti, ielabot, lai labi justos iecerētie dārzeņi, ogulāji vai puķes.

Kādas barības vielas ir jūsu dārzā. Ja kādu barības vielu nepietiek, augi nīkuļo, kļūst uzņēmīgāki pret slimībām, samazinās to ziemcietība, sausumizturība un nav cerētās ražas.

Augsnes ielabošana. Dārza īpašnieki bieži vien nav apmierināti ar savu zemīti, kura bieži vien ir neauglīga vai to sabojājuši paši zemes apstrādātāji. Ko darīt?

Zaļais mēslojums. Zaļmēslojums ir kultūraugi, kurus audzē augsnes ielabošanai, lai samazinātu tās sablīvēšanos, barības vielu izskalošanos un eroziju.

Augsnes mēslošanas pamati. Visiem augiem šūnu veidošanai - augšanai un attīstībai - vajag vairākus barības elementus. Kuri ir svarīgākie?

Dārza augsnes kaļķošana. Latvijā lielākajai daļai augšņu (ap 75%) ir skāba reakcija. Skābu augsnes reakciju iespējams normalizēt kaļķojot.

Kurus dārzeņus vērts audzēt pašiem. Plānojot, ko pavasarī sēt, svarīgi ir zināt, ko izdevīgāk audzēt pašiem un ko pirkt veikalā.

Cik daudz dārzeņu audzēt. Neliela ģimene dārzeņus pašu vajadzībām var izaudzēt aptuveni 200 m2 lielā dārziņā.

Plānojam augļu dārzu ģimenei. Kamēr kociņi vēl jauni, šķiet, ka ražas būs par maz, tāpēc cilvēki bieži vien iestāda pārāk daudz.

Kuri dārzeņi draudzējas un kuri nesatiek. Audzējot dažādus kultūraugus, ir svarīgi zināt to kaimiņattiecības, jo dažreiz, it kā pareizi sējot, stādot un kopjot dārzu, iegūtā raža ir pieticīga.

Dārzeņu dobju plānošana. Dārzeņu audzēšanā svarīga loma ir ne tikai optimāliem augšanas apstākļiem, bet arī augu sekai.

Zemeņu vieta augu sekā. Zemenes mazdārziņā vienuviet tiek audzētas vairākus gadus, tāpēc neiederas dārzeņu augu sekā, kuru atrašanās vieta mainās katru gadu.

Cīņa ar nezālēm. Visas nezāles dārzā ir kaitīgas, jo tām sakņu sistēma attīstās straujāk un tās konkurē ar kultūraugiem.

Ko iesākt ar nezālēm. Ravēšana ir viena no netīkamākajām nodarbēm dārzā. Kā rīkoties, lai vismaz pēc Jāņiem varētu atvilkt elpu un, tiklīdz dārzs izravēts, nebūtu jāsāk atkal no jauna.

Augi var palīdzēt cits citam. Daudzi augi spēj cits citam palīdzēt. Mēs varam no tiem pagatavot labus augu aizsardzības līdzekļus.

Mulča - praktiska un dekoratīva. Dažādu mulču plusi un mīnusi.